تركمن جم خوش گلدينگز
برگزاری مسابقه سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران
ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٥  


اولین مسابقه سایت دانشجویان ترکمن به مناسبت فرا رسیدن مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در اردیبهشت ماه، ویژه این شاعر ملی ترکمن .
مهلت شرکت در مسابقه تا 30 اردیبهشت ماه 87 می باشد
جهت شرکت در این مسابقه به سایت دانشجویان ترکمن حتما رجوع کنید. 

www.turkmenstudents.com/modules/news/article.php?storyid=7439

منبع خبر :www.turkmenstudents.com

 


 
احتمال برکناری فرماندار بندرگز
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٥  

 

گرگان نیوز:

انتخابات غرب استان گلستان مانند همه دوره های گذشته همچنان پر حرف و حدیث ترین انتخابات بوده است، از اینرو اخبار رسیده از غرب گلستان حاکی است که دامنه اختلافات اصولگرایان این منطقه پس از برگزاری پر حاشیه انتخابات دوره هشتم بیشتر شده است.


در حالیکه اخبار رسیده حاکی است که نامزد جبهه متحد به همراه اکثر نامزدهای اصولگرا ی منطقه این روزها متحد شدند تا شورای نگبهان را قانع به ابطال انتخابات این حوزه کنند خبرهای ضد و نقیضی از برکناری علیرضا عسگری فرماندار بندرگز می رسد.


در همین خصوص شنیده شده که در پی افزایش تلاشهای نامزد جبهه متحد برای ابطال انتخابات این حوزه ، منوچهر متکی نیز به بهانه سال نو وارد منطقه شده و سعی در راضی کردن ناراضیان انتخابات داشته تا شکایات اعلام شده از سوی نامزدها پس گرفته و انتخابات منطقه تایید شود.
بر اساس اعلام فرمانداری کردکوی محمد جواد نظری مهر  برادر خانم منوچهر متکی و عبدالحکیم فیروزی نامزد ترکمنها به دور دوم انتخابات راه یافتند.

عدم صیانت از آرای مردم و خرید و فروش آرا از جمله دلایل شکایت تعدادی از نامزدها از نحوه برگزاری انتخابات مجلس هشتم در حوزه انتخابیه غرب گلستان می باشد

منبع خبر :bareshnews.pib.ir


 
مسائل محیط زیستی پتروشیمی مشابه پتروشیمی گلستان
ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٤  

 

مجتمع پتروشیمی خراسان :

مجتمع پتروشیمی خراسان به منظور تامین کود شیمیایی اوره در شمال شرق کشور در زمینی به مساحت 200 هکتار در 17 کیلومتری شهرستان بجنورد تاسیس شده است.

این مجتمع دارای واحد های اوره ، آمونیاک ، کریستال ملامین ، نیروگاه و یوتیلیتی می باشد. واحد های اوره و آمونیاک در تیر ماه سال 75 راه اندازی شد.ظرفیت اسمی واحد اوره 1500 تن در روز ، ظرفیت اسمی واحد آمونیاک 1000 تن در روز می باشد.در سال 83 واحد تولید کریستال ملامین با ظرفیت 60 تن در روز راه اندازی شد.صاحب لیسانس واحد آمونیاک شرکت KELLOG ، واحد اوره STAMYCARBON ، واحد کریستال ملامین  EURO TECHNICA  می باشند.این مجتمع توانسته است گواهی نامه های سیستم مدیریت کیفیت 9001 ISO ویرایش سال 2001، سیستم مدیریت زیست محیطی 14001 ISO و 18001 OHSAS کسب نماید

  مدیریت محیط زیست در منطقه:

برنامه ها:

 کاهش آلاینده ها در پساب خروجی مجتمع ، کاهش آلاینده های هوا در خروجی از دودکشها ، کاهش ضایعات ، کاهش مصرف انرژی و مواد اولیه و افزایش آگاهی پرسنل و جامعه در خصوص حفظ محیط زیست از جمله برنامه های مجتمع می باشد.

اقدامات جاری :

پایش و اندازه گیری آلاینده های زیست محیطی> پایش و کنترل پسابهای صنعتی و بهداشتی

پایش و اندازه گیری کلیه پارامترهای پسابهای صنعتی و بهداشتی مجتمع به صورت مستمر انجام می گیرد. پارامترهای پساب خروجی مجتمع به صورت روزانه، ماهیانه و موردی اندازه گیری می شوند. با اجرای پروژه های زیست محیطی بهبود از لحاظ کمی و کیفی در پساب مجتمع حادث شده است.  حادث شده است. روند بهبود این وضعیت در نمودارهای زیر آورده شده است.

> پایش و کنترل آلاینده های اتمسفری

 آلاینده های محیطی درمجتمع سالیانه اندازه گیری می شوند. آلاینده های دودکشهای مجتمع هر 6 ماه اندازه گیری می شوند.تمامی دستگاههای اندازه گیری پارامتر های فوق توسط مجتمع خریداری شده و توسط کارشناسان مجتمع اندازه گیری صورت می گیرد.

> پایش و کنترل میزان مصارف انرژی و مواد اولیه

ماهیانه کلیه شاخصهای مصارف انرژی، مواد اولیه و مواد شیمیایی به ازاء تناژ محصول تولیدی درهر واحد با شاخصهای پیش بینی مقایسه و مورد بررسی قرار می گیرد.

> مدیریت پسماندها

ماهیانه کلیه واحد های مجتمع میزان ضایعات تولیدی را ثبت و به کمیته محیط زیست مجتمع ارسال می کند. بصورت سالیانه و 6 ماهه وضعیت ضایعات تولیدی نسبت به سال قبل مقایسه می شود. 

> ایجاد، توسعه و نگهداری فضای سبز

برنامه ریزی برای توسعه فضای سبز مجتمع تا سقف 130 هکتار تا پایان سال 1385

پروژه های زیست محیطی خاتمه یافته:

> نصب فلو ترانسمیتر در مسیر هوای ابزار دقیق مصرفی کلیه واحدهای بهره برداری مجتمع

> نصب فلو ترانسمیتر در مسیر آب آتش نشانی> طراحی اصولی و تفصیلی سیستم حذف آمونیاک از پساب آمونیاکی پتروشیمی خراسان

> خریداری و نصب آنالایزر On-Line در مسیر پساب خروجی مجتمع> پروژه تحقیقاتی طراحی و ساخت آنالایزر آمونیاک در پساب خروجی مجتمع

>  پروژه تحقیقاتی کاهش آب دورریز سیستم اسمز معکوس واحد تصفیه آب

> ساخت حوضچه ژئوممبران در واحد تصفیه پساب

> ساخت سرریز (Weir) در کانال پساب خروجی مجتمع جهت اندازه گیری فلوی پساب خروجی مجتمع

> سری کردن تعدادی از آنالایزرهای واحد آب

> تغییر Setting و افزایش زمان سرویس کارکرد بسترهای خشک کننده هوای ابزار دقیق

> حذف پمپهای Refrence air آنالایزرهای اکسیژن واحد نیروگاه

> بررسی و امکان پذیری جمع آوری دورریز آب D-6501 واحد نیروگاه > کاهش سر و صدای مربوط به کنترل ولو PV-65223 واحد نیروگاه > وصل کردن آب کولینگ برگشتی از بیرینگ F.D فن های بویلرها به مسیر C.W.R

> اندازه گیری میزان فلوی آبD.M ورودی به واحد نیروگاه >  بررسی امکان پذیری افزایش راندمان نیروگاه با افزایش فشار Dearator واحد

> بررسی و امکان پذیری جمع آوری آبهای دورریز ایستگاه نمونه گیری (Sample Point)

> جایگزینی آب کولینگ به جای آب سرویس در کولر نمونه گیری از آب تغذیه سیستم بخار سازی (B.F.W) واحد آمونیاک

 > تغییر سیستم کنترل روشنایی محوطه فنهای هوایی واحد آمونیاک

> طرح بازیافت آب دورریز Water Jacket واحد آمونیاک

 > جایگزین نمودن آب کولینگ به جای آب سرویس در کولر نمونه گیری از آنالایزر AT-1890 واحد آمونیاک

> انتقال آب دورریز D-2156 واحد آمونیاک به واحد آب

> بررسی امکان بازیافت آب T- 2125 در واحد آمونیاک

> طراحی و جداسازی مسیر پسابهای آلوده آمونیاکی از مسیر غیر آلوده در واحدهای آمونیاک و اوره

>  ساخت و نصب دکانتور برای جداسازی روغن از آب آمونیاکی در خروجی فیلتر F-2102 واحد آمونیاک

> تغییر سیستم کنترل روشنایی انبارهای محصول اوره از طریق نصب فتوسل

>  بازیافت آب آمونیاکی درین شده از قسمت پلانجرهای پمپهای P-4107 A/B واحد اوره به پساب از طریق TK-4018

> حذف پکیج سرماساز FES واحد اوره و استفاده از مسیر آمونیاک

>  بازیافت کندانسهای خروجی آنالایزرها ی واحد اوره از طریق TK-4109

> اتصال خروجی تعدادی از ترپهای L.P واحد کریستال ملامین به هدر L.P.C

> تغییر سیستم کنترل روشنایی سوله کارگاه مرکزی

> تغییر سیستم کنترل روشنایی راهرو قسمت اداری کارگاه> طرح آبیاری فضای سبز داخل و خارج مجتمع با آب دور ریز سیستم اسمز معکوس مجتمع و ایجاد شبکه آبیاری قطره ای  

> نصب پمپ یدکی( Standby) جهت پمپ آبیاری فضای سبز جنگل جدید مجتمع

> انتقال آب مازاد دور ریز سیستم اسمز معکوس واحد آب به حوضچه 700 متر مکعب واقع در جنگل قدیم جهت آبیاری فضای سبز

> افزایش آگاهی کارکنان در رابطه با محیط زیست

> پروژه تحقیقاتی طراحی و ساخت دستگاه تصفیه روغن در خلاء> اصلاح روش دفع پسابهای بهداشتی در ساختمانهای قدیم

> بازیابی ونت T-2125 واحد آمونیاک

> بررسی و طرح از سرویس خارج نمودن P-2120A&B در واحد آمونیاک

> بازیافت ونت اژکتور از J-4105 واحد اوره

>  پروژه تحقیقاتی امکان تصفیه هوای خروجی برج پریل واحد اوره

> خرید دستگاه اندازه گیری گرد و غبار (Dust Emission)

> ساخت Monorail در قسمت فوقانی محل نمونه گیری از خروجی استک برج پریل واحد اوره و نصب دستگاه اندازه گیری گرد و غبار (Dust Emission)

>  ایجاد بستر شنی و لوله کشی جهت تخلیه آب همراه لجن دفع شده کلاریفایر سیستم تصفیه آب در بستر ته نشینی این لجن در واحد پساب

> ایجاد حوضچه نگهداری موقت O.A.T > مسقف کردن ترمینال زباله و ضایعات غیر صنعتی

پروژه های زیست محیطی در دست اجرا:

> احداث برج STEAM STRIPPING جهت تصفیه پساب آمونیاکی مجتمع

> تعویض نوع فلو ترانسمیتر آب خام ورودی به مجتمع ( FT-62101)

> بازیافت ملامین OFF SPEC

تاسیسات زیست محیطی :

برج دفع آمونیاک :

هدف از ساخت برج استریپر در واحد پساب مجتمع ،حذف آمونیاک موجود در پساب آلوده آمونیاکی حوضچه ژئوممبران و استفاده مجدد از این پساب بوده است.عریان سازی آمونیاک از پساب با استفاده از بخار (Steam Stripping) انجام خواهد شد.ارتفاع برج 21 متر و قطر آن 1.01 متر است . زمان تماس پساب و بخار در برج از طریق پکینگهای استنلس استیل پال رینگ تامین خواهد شد.پمپ، مبدل حرارتی پیش گرم کن و ….سایر تجهیزات دیگری است که در مجاور برج در واحد تصفیه پساب نصب شده است.

تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی :

کلیه فاضلابهای بهداشتی مجتمع از طریق شبکه جمع آوری وارد سیستم تصفیه پساب بهداشتی میشود.این سیستم به شیوه لجن فعال از نوع هوادهی گسترده طراحی شده است. دارای سامپ جمع آوری فاضلاب خام Lift Station ، حوضچه هوادهی، کلاریفایر، سامپ کلر زنی، فیلترهای شنی و سامپ پساب فیلتر شده و سامپ هاضم لجن است. سیستم برای فلوی 210 متر مکعب بر روز طراحی شده است. به طور متوسط دبی فاضلاب خام در شرایط واقعی 5 متر مکعب بر ساعت است .

حوضچه های متعادل سازی پساب :

واحد پساب مجتمع دارای دو حوضچه متعادل سازی می باشد. همواره یکی از حوضچه ها در حال لول گیری و دیگری در حال تخلیه است.بلودان کولینگ ، خروجی CPI، آب مازاد دورریز سیستم اسمز معکوس و پساب خروجی از T-3108 واحد کریستال ملامین طول هر حوضچه 51 متر است.عرض هر حوضچه 25 متر است.حجم هر حوضچه 3600 متر مکعب است .

حوضچه نگهداری آبهای سطحی :

طبق طراحی ابتدایی حوضچه Storm جهت هدایت و نگهداری آب بارانRunOff Water به ظرفیت 15000 متر مکعب در واحد پساب ساخته شده است.کلیه آبهای سطحی حاصل از بارندگی به این حوضچه ارسال میشود.این حوضچه کاملا” ایزوله و عایق است .

حوضچه نگهداری ضایعات OAT :

O.A.T ضایعات جانبی فرایندی تولیدی در واحد کریستال ملامین است.از ابتدای سال 83 که واحد کریستال ملامین راه اندازی شد این ضایعات جهت نگهداری موقت در این حوضچه تخلیه میشود.ابعاد حوضچه 7/3×21×53 متر و حجم تقریبی 4000 متر مکعب است..

ایستگاه پمپاژ آب مازاد RO :

طبق طراحی اولیه آب R.Oreject سیستم اسمز معکوس دورریز می شد. پس از ایجاد و توسعه فضای سبز در مجتمع و شبکه آبیاری قطره ای از این دورریز جهت آبیاری استفاده می شود.بخش زیادی از این دورریز با فشار این مسیر (R.OReject ) در آبیاری فضای سبز داخل سایت استفاده می شود .حدود 18 متر مکعب بر ساعت آب دورریز سیستم اسمز معکوس از طریق پمپ به جنگل جدید جهت آبیاری ارسال می شود.بخشی از آب مازاد دورریز سیستم اسمز معکوس و بلودان کولینگ به مسیر حوضچه های متعادل سازی و پساب خروجی مجتمع ارسال می شد. به منظور استفاده از این آب در آبیاری جنگل قدیم مجتمع( 50 هکتار جنگل) پیشنهاد ارسال این دورریز با استفاده از P-9301 واحد پساب داده شد که در فروردین ماه 83 به اجرا در آمد و در تابستان( فصل آبیاری جنگل و فضای سبز) حجم پساب خروجی مجتمع حدود 30 متر مکعب بر ساعت کاهش یافته است .

CPI :

سیستم حذف روغن از پسابهای غیر آلوده مجتمع دارای دو سل غربی و شرقی است .یکی از سلهای CPI در سرویس و دیگری به صورت StandBy می باشد.این سیستم برای فلوی 100 متر مکعب بر ساعت طراحی شده است.  روغن خروجی از CPI همواره کمتر از10 میلی گرم بر لیتر است(مطابق با طراحی) .با ساخت دکانتور روغن در واحدهای اوره و آمونیاک (جهت جداسازی روغن از آب) همواره روغن در ورودی CPI کمتر از 10 میلی گرم بر لیتر است.

حوضچه نگهداری لجن کلاریفایر :

دو بستر Sludge Settler جهت خشک کردن لجنهای مازاد دفع شده از کلاریفایر واحد تصفیه آب در واحد پساب تعبیه شده است.عمق هر بستر 2.5 متر است.طول هر بستر 24 متر و عرض آن 9 متر است. همواره یکی از حوضچه ها در حال خشک شدن و دیگری در حال پر شدن از لجن تازه دفع شده است.

در سال 83 به منظور تسریع درعملیات خشک کردن این لجن پیشنهاد نصب سه کلکتور پلی اتیلن و بستر شنی در این دو بستر داده شد و به اجرا درآمد .

منبع مورد استفاده :www.npchse.net

شرکت ملی صنایع پتروشیمی

مدیریت بهداشت، ایمنی،محیط زیست و کیفیت


 
سیزده بدرا گدمایلینگ
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱۳  

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم
پس از حمد وثنا به خالق یکتا
قبل از اسلام ،مردم در روز بخصوصی از سال ،به خاطر این که اعتقاد داشتندآنروزشوم وبدیمن ونحس است خانه وکاشانه خود را رها کرده به خارج از شهر می رفتند تا از بلایای طبیعی در امان باشند.
پس از این که پیامبر اکرم(ص) دین مبین اسلام را برای هدایت بشراز طرف خداوند یکتا آوردنداعلام کردند که هیچ یک از روزهای خداوند نحس نیست وهیچ آیه وحدیثی نیز وجود ندارد که روزی را نحس دانسته باشد. بعضی ها می گویند پس چرا دولت این روز را روز طبیعت اعلام کرده است؟این یک مسئله ی عادی است که دولت روزهای بخصوصی را به خاطر بزرگداشت کسی یا چیزی ، یک یا چند روز را به عنوان روز بخصوصی اعلام کرده اند مثلا برای قدردانی از مادران روزمادر یا روز زن وبرای قدردانی از زحمات معلمین روز معلم وغیره پس روز طبیعت هم اعلام شده به خاطر حفظ طبیعت زیبای خودمان نه اینکه همه به یکباره در روز بخصوصی برویم وبجای حفظ طبیعت آنرا ویران نمائیم.

دوستان خوب من ، از جمله منکراتی که در این روز انجام می شود یکی این است که چند روز قبل از 13 در منطقه مشروبات الکلی ومواد مخدر جاسازی شده ودر این روزبه وفور استعمال می گردد .
دومین مسئله اینست که در این روز نوامیس ما مورد هجوم نگاه شیطانی بعضی از افراد قرار می گیرد چه بسا که عده ی کثیری در این روز فقط وفقط به خاطر چشم چرانی می روند،غافل از اینکه نوامیس خودشان نیز توسط دیگران مورد هجوم واقع می شود .
مورد بعدی که در این روز اتفاق می افتد اسراف است. بعضی ها چندین خانواده با هم می روند وبه خاطر چشم هم چشمی غذای زیادی درست می کنند ومی برند اضافه بر مصرف خودشان وباقیمانده آنرا می ریزند به خاطر اینکه خجالت می کشند باقیمانده آنرا خانه ببرند.
چهارمین مسئله اینست که در این روز ،بجای قدردانی از طبیعت موجب آلودگی محیط زیست می شوند به علت اینکه عده ی کثیری از مردم در این روز بیرون می روند خواسته یا نا خواسته علف های سبز وحتی مزارع مردم لگد مال می شود واز بین میرودواین گناه بزرگی است.
پنجمین مورد اینست که عده ای میگویند چون همه می روند، من هم می روم . (چون گفته اند گر خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو، دنیا پنج روز است باید خوش بگذرانیم) .ای برادر من ،ای خواهر من ،توکه می دونی دنیا پنج روز است ، دنیا محل گذر است چرا این کارها رو می کنی؟ مگر نه اینکه خداوند صراحتا در قرآن فرموده است ای گروه گناه کاران جدا شوید از نیکو کاران چرا به خاطر لذت اندک این روز واین دنیا می خواهی همرنگ جماعتی شوی که گناهکاراند؟ ومورد مجازات خداوند قرار گیری؟این عده در جواب می گویند: اگر قرار است همه به آتش جهنم بسوزند بگذار من هم بسوزم ، توکه این حرف رو میگی آیا تحمل سوختن در جهنم رو داری ؟ آیا می دونی چطور می سوزی؟ با سوختن پوست ، پوست دیگری می روید ودوبار می سوزد.آیا تحمل گرمای یک کبریت را داری که این حرف رو می زنی؟ چرا موجبات عذاب الهی رو برای خودتان ایجاد می کنید؟به جای اینکه شکر کنید قدر نعمت ها ی خداوند رو بدونید ، اینگونه به گناه آلوده می شوید؟ می دونی با چه کسی می خواهی مقابله کنی؟ آیا فکر می کنی طرف حساب شما یک فرد است. آگاه باشید وبدانید که خداوند تمام کارهای ما را می بیند وجزای همه آنها را خواهد داد.
در اینجا مسئله ای پیدا می شود شخصی می گوید من هیچ یک از مواردی را که گفتید انجام نمی دهم فقط به اتفاق خانواده ام می روم .خُوب با خانواده ات می روی آیا هیچ منکری رو مشاهده نمی کنی؟ قطعا کارهای ناشایستی رو خواهی دید واگر تذکر ندهی ضعف ایمان خود را نشون میدی .چون امر به معروف ونهی از منکر از فرایض چهل گانه است.
دوستان من اسلام با تفریح مخالف نیست ، اسلام با گردش مخالف نیست ، اسلام با گردش وتفریح نا سالم مخالف است.خُوب می خواهی بری تفریح به اتفاق خانواده به اتفاق قوم وخویش ودوستان در یک روز غیر از 13 برو.
وظیفه ی ما چیست؟ وظیفه ما اینست که ابتدا از خودمان شروع کنیم. اول خودمان نرویم دوم از برادر ،خواهرمان ،خانواده مان بخواهیم که نروند .حتی والدین از رفتن فرزندان ویا بردن آنان ممانعت نمایند.
وبجای رفتن یک تفریح سالمی در خانه انجام دهند.تا اینکه قدر شناس نعمت های خدا باشیم وبه عذاب الهی گرفتار نشویم. والسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته
"ختم کلام ترکمنان غیرتمندند وما نیز فرزندان آنان بیائیددست در دست هم دهیم وموجبات قهر الهی رو فراهم نکنیم، به امید روزی که حتی یک نفر در این روز بیرون از شهر نرود"
تر جمه ی سخنرانی استاد حاج جلال الدین آخوند بهلکه در مورد 13 بدر

منبع خبر :www.turkmenstudents.com

 


 
ترکمن الفباسی ( الفبای ترکمنی )
ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱۱