تركمن جم خوش گلدينگز
پارس جنوبی ( عسلویه )
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۳۱  

 

جمعه خرداد ماه ٣١/٠٣/١٣٨٧ ساعت ٩ صبح منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی ( عسلویه ) استان بوشهر.

 

 


 
درگیری منجر به قتل و دستگیری قاتل در آق‌قلا
ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۳٠  

 

به گزارش سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به نقل از فارس، از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی 110 به ماموران انتظامی آق‌قلا اطلاع داده شد، جوانی 18 ساله با ضربات متعدد چاقو به شدت مجروح و در بیمارستان آل جلیل این شهر بستری است.
بلافاصله ماموران انتظامی آق‌قلا برای بررسی موضوع به محل اعزام و در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد مجروح از ناحیه قفسه سینه با ضربات چاقو مجروع که ساعتی بعد به علت شدت جراحات در بیمارستان جان سپرد.

فرمانده انتظامی شهرستان آق‌قلا در خصوص صورت گرفته برای دستگیری قاتل و علت و انگیزه قتل گفت: بلافاصله اکیپی از ماموران آگاهی و امنیت عمومی تحقیقات در خصوص دستگیری قاتل را آغاز کرده که در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد مقتول به وسیله شخصی به نام اسحاق مجروح و به قتل رسیده است.
علی اکبر مقصودلو افزود: در تحقیقات انجام شده، مخفی‌گاه قاتل مورد بازرسی قرار گرفت که ماموران موفق به دستگیری وی نشدند و با هماهنگی مقامات قضایی، پدر قاتل زیر نظر قرار گرفت و پس از دو روز قاتل که عرصه را برخورد تنگ دید، ساعت 10 صبح روز گذشته خود را به ماموران انتظامی معرفی و در بازجویی‌های به عمل آمده اعتراف کرد به دلیل اختلافات قبلی با وارد کردن سه ضربه چاقو به قفسه سینه مقتول، وی را به قتل رسانده است.

منبع خبر : سایت دانشجویان ترکمن

www.turkmenstudents.com


 
تسلیت
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢۳  

 

قیرقیزستان- ینگ تانیمال یازیجیسی چنگیز آیتمات آرادان چیقدی

(چنگیز آیتمات نویسنده ی مشهور قرقی زستان درگذشت)

 

چنگیز آیتمات، 10 – نجی یونی 2008 گونی،  79 یاش ایچینده  نورنبئرگ شهرینگ خاستا خاناسیندا  مرحوم  بولدی.

 

چنگیز آیتمادینگ شوروی دورینده، "شوروی بیرله شیگی" نینگ تانیمال یازیجی لاریندان دی. مرحوم ینگ یازان ایزلاری

 

 (اثرلری)  150 دیل،  شول ساندا تورکمن وپارس دیل لرینده هم چاپ بولیب دی. شونینگ اوچین- ده ایرانلی و آوغانیستانلی

 

تورکمن اینتئلی گئنت (روشنفکر)لری نینگ کؤپی سی  "جمیله "، " ایلکینجی معلم" ،  "گول ساری"  و " آق گأمی" 

 

کتابی نی  اُکاندیرلار. 

 

مرحوم ینگ "مانقورت" اثری، تورکیه و تورکمنستان کینو ره ژیستور (کارگردان)لاری  طرف یندان کینو فیلم (سینما فیلمی) ادیلیپ دی .

 

مرحوم ینگ قالان لارینا هم دوست- یارلارینا،  بییک تانگری دان باش ساغلیق دیله یأریس.

ایزی یاراسین و یاتان یئری یاغتی بولسون

( بر قبرش نور به بارد و آثارش سودمند گردد)

 

 کانادا تورکمنلری نینگ مدنی وآرکالاشما انجمن نینگ سازلاشیق شوراسی

 

منبع خبر : کانادا ترکمنلری


 
مشکلات دانشجویان ترکمن دانشگاه امیرکبیر جهت برپایی نمایشگاه فرهنگی
ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٥  

گزارشی از مشکلات دانشجویان ترکمن دانشگاه امیرکبیر جهت برپایی نمایشگاه فرهنگ و هنر ترکمن در دانشگاه

امسال برای دومین بار در دانشگاه امیر کبیر از تاریخ 21 تا 25 اردیبهشت 1387 نمایشگاه" شهر من فرهنگ من "برگزار شد اهداف این نمایشگاه معرفی تاریخ فرهنگ جاذبه های گردشگری وپتانسیل های و...شهر و استان های جمهوری اسلامی ایران بود.
دانشجویان ترکمن دانشگاه امیر کبیر مثل پارسال در این نمایشگاه حضور فعال داشته اند تا هر چه بهتر و بیشتر ترکمن و ترکمن صحرا را معرفی کنند . برای هماهنگی های بیشتر از قبل ازعید نوروز تقسیم کار شد و مشخص شد که هر کس به کجا در استان و شهر مراجعه کند تا از تجربیات وکمک ها ی انان نهایت استفاده را ببریم.
به شورای شهر، فرمانداری، شهرداری، بخشداری، میراث فرهنگی و نمایندگان استان در مجلس ...شهر های ترکمن نشین استان، نامه از طرف دانشگاه زده شد تا مشکلی پیش نیاید وکارها نیز در روال اداری خود انجام بگیرد.


این مراجعات ما را به همه چیز رساند الا انچه که به شهر و فرهنگ ترکمن کمک کند و هر کدام از این ادارات چه برخوردی داشتند نیز بسیار جالب بود .که به وسع و توان خود این برخورد ها را شرح خواهم داد تا تجربه ای برای دوستان دیگر و عبرتی برای انها شود. همچنین در ابتدای مقاله نیز می نویسم که جوانم و می گویند که اگرکسی در جوانی به دنبال حل مشکلات جامعه و انعکاس ان نباشد قلب ندارد و اگر در پیری دنبال این مسایل باشد مغز ندارد و ممکن است قلم من کمی تند باشد که ان شاالله به دوستان بر نخورد که اگر برخورد هم غمی نیست.
صنایع دستی گنبد زیر نظر میراث فرهنگی
با مراجعات ما به این اداره که با برخورد خوب و متین مسولین ان مواجه شدیم .و انها قول هر نوع همکاری دادند مبنی بر اینکه از طرف میراث فرهنگی گنبد نامه بیاریم و یا اینکه برای اجاره و کرایه و سایل برای مدت یک هفته باید برای انها چک بکشیم تا نوعی تعهد برای برگرداندن وسایل به صورت صحیح و سالم به انها باشد چیزی که منطقی بود و قابل قبول.
از انجا که در تهیه این چک مشکل داشتیم و همچنین می توانستیم از جای دیگر هم صنایع دستی تهیه کنیم زیاد دنبال این قضیه نرفتیم .صنایع دستی ما هم تا روز چهارشنبه 18 اردیبهشت همه هماهنگی ها انجام گرفته بود و هیچ مشکلی نداشت تا اینکه در ساعت 4:30 بعد از ظهر اقای x که قرار بود برای ما صنایع دستی بیاورد از اق قلا گفت من غیر از 2 تا دون ترکمنی هیچ چیز نمی تونم به شما بدهم (قرار است از فردا غرفه چینی شروع شود) از اینجاست که مشکلات شروع می شود همیشه ترکمن ها به خوش قولی معروف بودند حال چه شده که این موقع زیر قول می زند چون از فرداش باید غرفه چینی شروع شود و این موقع هم که پایان کار اداری است. من کلاسم را نمی روم .میام خوابگاه با بچه ها صحبت می کنیم که چکار کنیم؟ همه هاج و واج می مانند می گویند چرا زودتر این کار را نکرده زودتر خبر نداده تا ما دنبال یک کس و اداره دیگر می رفتیم؟ کسی ارام و قرار ندارد یه جوری استرس بر ما وارد شده است .نهایت تصمیم میگیریم که فردا از طرف میراث فرهنگی گنبد پیگیری کنیم .می گوییم شب به نماینده گنبد(مجلس هشتم) زنگ بزنیم تا فردا کار ما راحت تر انجام بگیرد . بالا خره بعد از چند باز زنگ زدن منشی اقای نماینده می گوید که نماینده با وزیر وزرا جلسه دارد شب ساعت 11 خودم به شما زنگ می زنم . شب ساعت 11 می شود از زنگ خبری نیست . یه ربع صبر می کنم خبری نمی شود .خودم زنگ می زنم گوشی را کسی بر نمی دارد .
فعلا بی خیال می شوم و پوستر های تبلیغاتی برنامه زنده را درست می کنم ساعت نزدیک های 4 صبح است که خوابم می برد.

میراث فرهنگی گنبد
ساعت 7 صبح بیدار می شوم و به داداشم زنگ می زنم تا از اداره اش برای امروز مرخصی بگیرد و دنبال کارای ما بیافتد .خودم هم باید برم ترمینال شرق برای تحویل گرفتن قاتلمه و ا ک مک و ببشمه و ...که خانواده بچه ها فرستادن .اونا را میارم خوابگاه یه صبحانکی میزنم و میرم دانشگاه .داداشم از گنبد زنگ می زند .من نیز دوباره به نماینده منتخب گنبد زنگ می زنم تا شاید فرجی در کاراها شود.نماینده گنبد با مسول میراث میراث فرهنگی صحبت می کند وبعد از صحبت به جای اینکه مشکل ما را حل کند می گوید کار اداری است و دنبال توجیه است .
الان دقیقا برای سومین بار و سومین سال است که میراث فرهنگی گنبد همکاری نمی کند چون 10 دقیقه صحبت کردن با مسول اصلی میراث گنبد برابر با ضرر زدن یک بسته سیگار بر وی است و از انجا که با همه فروشندگان صنایع دستی گنبد دستش تو یک کاسه است بعد از کلی کلنجار رفتن نهایت کاری که می کند این است که تو را به یکی از انها معرفی می کند اخر این چه میراثی است که با حداقل 10کارمند و چند وسایه نقلیه و غیره از دادن 10 تا پوستر عاجز است و یا اینکه سال قبل میگفت ما نمی توانیم وسایل را نگه داریم و انها را فرستادیم به گرگان .اخر صنایع دستی اب و دانه که نمی خواد که نتونی نگه داری. واقعا از این که همچین فردی بر میراث گنبد نشسته ادم حرص اش میگیردو حسرت و غصه می خورد.نمی دانم این نا عزیزان چه کارایی می کنند که این همه پول بیت المال را حیف و میل می کنند و هیچ خدمتی هم به مردم فهیم و شریف گنبد نمی کنند .
اگر واقعا کاری انجام داده تو این چند سال کافی است تا بیلان کاری خود رامنتشر کند تا ما هم از ایشون تشکر کنیم .
اخر سر نیز با هرو هزار زحمت صنایع دستی نه از میراث فرهنگی که بلکه از افراد فروشند ه تامین شد.

شورای شهر گنبد
5 ماه قبل مقاله ای خونده بودم که نوشته بود شورای شهر گنبد کاملا بر خلاف والیبال گنبد اون موقع فکرکردم شاید واقعا شورای شهر وظایف مهم تری دارد که به خدمت رسانی بیشتر به مردم گنبد مشغول هستند هرچند که باز هم نمی توانشستم از والیبال شهرمان بگذرم چون من هم مثل همه و شاید هم بیشتر واقعا عاشق والیبالم .هر چه بود اون موقع دندان رو جیگر گذاشتم و چیزی ننوشتم با اینکه تصمیم اش را گرفته بودم.برای ما نیز دقیقا همین اتفاق افتاد .قضیه از این قرار بود که یکی از دوستان به شورای شهر گنبد مراجعه کرد و با انها در باره شهر من فرهنگ من صحبت کرد . یکی از اقایان شورای شهر گفت که در جلسه شورای شهر بررسی می شود و نتایج به شما اعلام می شود .که بعد یک هفته گفتند که در جلسه مطرح شده و با اکثریت ارا و به طور قاطع رد شده و دیگر اینجا مراجعه نشود .توجیه اشان این بود که کارای مهم تری برای مردم دارند.بیچاره این مردم که همیشه ازشان هزینه می شود .اما حدس من این است که گنبد به عنوان پایتخنت و مرکزیت ترکمن صحرای جمهوری اسلامی ایران شناخته شده است و هر گونه کمکی در این زمینه کمک به فرهنگ و تاریخ و اداب و رسوم ترکمن ها خواهد بود پس باید هر طور شده جلوی ان گرفته شود .امید است که عزیزان فارس ساکن در گنبد و دیگران ما را متهم به تفرقه و قومیت گرایی نکنند وفقط به این سوال پاسخ دهند که ایا هیچ کاری مهم تر از معرفی فرهنگ و تاریخ و تمدن و هویت یک شهر در پایتخت کشوروجود دارد؟ بالا خص که این شهر نماینده یک قوم و ملت هم باشد ؟ نکند چاله چوله ها باید پر شوند قطعا دود این کار در دراز مدت به چشم اقایان هم خواهد رفت و من در اینجا انتقادی هم از کاندیدا های متعدد ترکمن در شورای شهر گنبد را دارم که به ائتلاف نمی رسند قطعا یک و اگر یک نماینده لایق و کاردان ترکمن وجود داشت هم از حق ترکمن ها و هم در سطح بالاتر از حق شهر گنبد به هیچ وجه نمی گذشت و نمی گذاشت که پایمال شود ان شالله این نمایندگان دلسوز و کاردان همیشه در کارشان موفق باشند و فقط نوک انگشت را نبییند که زیبایی ماه در دور دست هاست .
سخن برای گفتن بسیار است اما تحفه درویشی بود که ..........تا چه در نظر اید وچه مقبول افتد.


یاسر محمودی

منبع خبر: سایت دانشجویان ترکمن 

www.turkmenstudents.com