تركمن جم خوش گلدينگز
جنوبی ها کمتر عمر می کنند
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٥  
 انسان زمانی که عرق می کند بسیاری از آب بدنش را از دست می دهد و این امر بر روی عملکرد کلیه ها تاثیر مستقیم می گذارد.
هرچند مردم جنوب کشور و استان بوشهر به گرمای 40 تا 50 درجه عادت دارند اما آنچه مردم جنوب را در این فصل آزار می دهد و زندگی را به کامشان تلخ می کند شرجی و رطوبت بالای هواست که گاهی تا 90 درصد هم می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر در بوشهر، این روزها آب و هوای بوشهر همانند سونایی گرم و مرطوب است که با حضور 2 تا 3 دقیقه ای در هوای آن تمام لباسهای شما خیس خواهد شد.

گرمای سوزان استان بوشهر که در ظهرها از شدت بیشتر برخوردار می شود همانند بخار آب جوشی است که اگر فردی به صورت مداوم در معرض آن قرار بگیرد، دچار سوختگی پوست و بیماریهای حاصله از آن خواهد شد.

گرمای بوشهر همانند گرمای تنور نانوایی است

یک شهروندی بوشهری که در گذشته شاطر نانوایی بوده است، به خبرنگار مهر گفت: هوای بوشهر بسیار گرم و در برخی مواقع همانند بخار تنور نانوایی است.

محمد دیناری افزود: تحمل گرما از ساعت 12 ظهر تا  18 عصر بسیار سخت و طاقت فرسا است و معمولاً در این ساعت هیچگاه از خانه خارج نمی شوم.

وی اظهار داشت: در گذشته به دلیل مشغله کاری کمتر به بهداشت فردیم توجه می کردم که متاسفانه این کم توجهی در کنار گرمای هوا باعث شد تا به بیماریهای پوستی و قارچی مبتلا شوم و هنوز هم در حال درمان هستم.
در ادامه مطلب بخوانید


 
اسب ترکمن "ماشین عروس" می‌شود!
ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢۳  

اسب اصیل ترکمن که در هوش، اصالت، نجابت، قدرت و مقاومت روزگارانی سرآمد بود، اکنون نسل‌شان رو به انقراض است و این نژاد اصیل در برخی مراسمهای عروسی ترکمن‌ها به ماشینی برای نوعروسان تبدیل شده و دیگر کارایی سابق را ندارد.

به گزارش مهر، گوش‌های بلند و متحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سمهای محکم با زاویه مناسب و تحمل حرکات سنگین ورزشی از جمله ویژگی های اسب اصیل ترکمن است که اکنون بندرت در گوشه کنار گلستان دیده می شود.

کهر، نیله، کرنگ، سمند و قره‌کهر از رنگ‌های اصلی این نژاد بوده و نژادهای شناخته شده از اسب ترکمن در سه گروه یموت، آخال، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و عرب) دسته بندی شده اند.

اگرچه صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است اما واردات اسب‌هایی از کشورهای پاکستان و انگلیس در دهه های 40 به بعد، نسل این اسب زیبا و منحصر بفرد را در کشور به مخاطره انداخته است.

واردات بی برنامه اسب‌های خارجی

حکیم ایگدری پرورش دهنده اسب در گلستان که اکنون مدیریت مجموعه های سوارکاری گلستان را نیز برعهده دارد در این زمینه اظهار کرد که از اواخر دهه 40 به بعد واردات اسب از کشور پاکستان که از مستعمرات انگلیس بود به ایران آغاز شد.

وی با بیان این‌که مردم منطقه در ابتدای امر شیفته سرعت این اسبهای وارداتی شدند اضافه کرد اگر چه نتایج این واردات در سالهای اولیه چندان مشخص نبود اما بعدها نشان داد که مردم در این زمینه فریب خورده‌اند و تنها شیفته سرعت اسبهای وارداتی برابر اسبهای اصیل ترکمن شدند.

وی گفت: «بعدها بر اثر تلقیح و کشش اسبهای مادیان ترکمن با اسبهای وارداتی، نسلی بوجود آمد که " دو خون " نامیده می شود و اکنون بیشتر اسبهایی موجود در منطقه از این نوع و نژاد هستند و کمتر می توان اسبهای اصیل را یافت.»

شناسایی 1500 راس اسب در گلستان


وی به بیان آماری در زمینه اسبهای موجود در گلستان پرداخت اظهار کرد که حدود چهار سال پیش هزار و 500 راس اسب در استان شناسایی شد که پیش بینی می شود اکنون نیز همین میزان باشد.

رئیس مجموعه سوارکاری معتقد است اکنون نگرانی درباره انقراض نسل اسبهای اصیل ترکمن وجود دارد و بندرت می توان نژاد خالص از این اسب را مشاهده کرد.

یک پرورش دهنده اسب در منطقه ترکمن نشین گلستان گفت: «دیگر کمتر می توان اسبهایی با نژاد اصیل ترکمن در استان دید و اکنون بندرت در برخی عروسی ها از اسب ترکمن به عنوان ماشین عروس استفاده می شود و در صورت تداوم این روند، شاهد انقراض کامل نسل این حیوان نجیب خواهیم بود.»

منبع خبر : عصر ایران


 
جدول اوقات شرعی ماه مبارک رمضان1431 هـ . ق/به افق بندرترکمن،گمیشان و حومه
ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٤  

جدول اوقات  شرعی ماه مبارک رمضان1431 هـ . ق برابر مرداد وشهریور1389 شمسی

بندرترکمن و کمش دفه

https://www.opendrive.com/files?6805122_tlKtX

 

آق قلا و گرگان

https://www.opendrive.com/files?6805130_Hlrgp

 

تهران

https://www.opendrive.com/files?6805129_vE0ak

 

منبع :www.kakaarabi.blogfa.com

تهیه و تدوین :حاج اراز محمد   مغفوری نوه کته پیرایشان  ـ خوجه نفس (بندرترکمن)