تركمن جم خوش گلدينگز
چگونه ترکمن صحرایمان را توسعه دهیم؟
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٢۸  

چگونه ترکمن صحرایمان را توسعه دهیم؟

هر ملتی نقاط ضعف و قوت بسیاری دارد و ملت ترکمن هم از این قاعده مستثنی نیست،می گویند ملتی موفق و سرفراز می گردد که با خودشناسی و دانش فراوان به بینش و تکامل فردی و اجتماعی برسد.پیشینه و فرهنگ مردم ترکمن در گذشته آنقدر نیرومند و مستحکم بوده است که تاکنون طوفان جهانی سازی و امواج سهمگین تهاجمات فرهنگی نتوانسته است پایه های آنرا متزلزل کند ولی آیا این ستونها تا کی مقاومت خواهند داشت . آیا مرمت و نگهداری از این ستونها صورت می گیرد؟ ایا فقط به گذشته خود افتخار کنیم و به حال و آینده خود و فرزندانمان نیندیشیم.داشتیم و داشتند حساب نیست ،دارم و داریم حساب است.

لطفا در ادامه مطلب بخوانید


 
دکتر احمدرضا آبانی ( دانشمند ترکمنی که هیچگاه مطرح نشد )
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٢٥  

دانشمندی که هیچ گاه مطرح نشد

 

دکتر احمدرضا آبانی  ( Ahmadreza Abani ) ، دانشمند فیزیک . برترین استاد فیزیک دانشگاه واشنگتن ، بنیان گذار فیزیک اتم و فیزیک کوانتوم در دانشگاه آمریکا . موسس فیزیک پلاسمای جهان . فردی که دنیا در شوک از دست دادنش ماند . متولد 21 مارچ  1946 در گنبد کاوس از خانواده فقیر ترکمن . مقیم آمریکا . وفات 21 مارچ 1984 ، به علت نامعلوم .

همسر وفادار دکتر حوریا محمدی . دکتر دارای یک فرزند دختر بنام شیدا و یک فرزند پسر بنام شهاب بوده . متاسفانه همسر جوان وی، دکتر محمدی و دو فرزند دکتر ، طی سقوط هواپیما در واشنگتن جان باختند . جای بسی تاسف و تاثر است که دنیا دکتر را خیلی زود از دست داد . دکتر در عمر کوتاه خود ، جامه جدیدی به فیزیک پوشاند ، به حدی که در حال حاضر در دانشگاه های آمریکا فیزیک اتم پلاسما به عنوان یک رشته دانشگاهی تدریس می شود . تحقیقاتی که دکتر انجام داد ، همچنان از طرف دولت آمریکا حمایت می شود و توسط برترین شاگردان دکتر ادامه دارد . تلاشهای بی دریغ دکتر در فیزیک اتم بی نظیر بوده ، به حدی که رئیس جمهور وقت آمریکا به وی لقب دانشمند فیزیک آمریکا را اعطا کرد .

متاسفانه چهره این دانشمند بزرگ جهان ، و اینکه چه خدمتی به جامعه بشری انجام داد ، و اینکه چگونه فیزیک جدید را متحول کرد ، و همچنین کشفیات و تحقیقات این دانشمند بزرگ ، به علت سیاست های غلط بعضی از کشورها ، برای همیشه نابود شد و برای همیشه از تاریخ فیزیک جهان بدون هیچ اثری پاک شد .

 

منبع : http://turkoman.wordpress.com/?s=abani


 
پرواز عسلویه به ساری
ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٢٥  

طی تماس تلفنی با فرودگاه  ساری پرواز ساری به عسلویه  از نیمه اول مهر ماه هفته ای یک روز و روزهای شنبه برقرار میشود.


 
افزایش تعطیلی عید فطر تایید شد
ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٦/۸  

سخنگوی شورای نگهبان از تایید مصوبه افزایش یک روز به تعطیلی عید فطر خبر داد و همچنین گفت: امروز این مصوبه به مجلس ارسال شد.

عباسعلی کدخدایی در گفتگو خبرنگار مهر ضمن اعلام خبر تایید مصوبه افزایش یک روزه تعطیلی عید سعید فطر  گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش یک روز به تعطیلی عید سعید فطر در جلسه روز گذشته شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و به تایید اعضای این شورا رسید.

وی همچنین ادامه داد: عدم مغایرت این لایحه با شرع و قانون اساسی امروز به مجلس ارسال شده است.

کدخدایی در رابطه با بحث اعمال این قانون تا عید فطر امسال گفت: این موضوع به شورای نگهبان ارتباطی پیدا نمی کند و به رابطه مجلس و دولت بستگی دارد.

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه لایحه دولت مبنی بر افزوده شدن یک روز تعطیلی به عید فطر را تصویب کرد.