تركمن جم خوش گلدينگز
جم شهرستانينگ مغلوماتي و ترکمن اوغلان لرينگ تعدادی
ساعت ٦:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۳  
شهر جم در منطقه ای کوهستانی با درجه حرارت متوسط 23 درجه سانتیگراد ( 8 درجه کمتر از عسلویه ) واقع گردیده است . رطوبت نسبی 34 الی 51 درصد ( 40 درصد پائین تر از عسلویه ) . میزان بارندگی 308 میلیمتر در سال و وزش بادهای منطقه ای مناسب.  خنکترین شهر در استان بوشهر ( دقیقا مانند شیراز) این شهرستان از شمال و شرق به بخش اسيرشهرستان مُهر دراستان فارس از جنوب به شهرستان کنگان و از غرب به شهرهای دشتی و دیر محدود می‌شود.. تنها شهری که در استان بوشهرانواع مرکبات پرورش می یابد. دسترسی به منابع گاز و آب در بطن کوههای همجوار.  قرار گرفتن این منطقه در 60 کیلومتری منطقه عسلویه بدون آلاینده های محیطی و صوتی. دسترسی به راههای زمینی , هوائی ( فرودگاه ) و همجواری به راه ترانزیتی و ریلی در حال احداث به شیراز( مسافت تا شیراز 270 کیلومتر)  پالایشگاه گاز فجر جم که یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های گاز در کشور میباشد در این شهرستان واقع است. این شهرستان دارای دو بخش - دو شهرو پنج دهستان می‌باشد که (جم و ریز) نام دو شهر و دو بخش این شهرستان می‌باشند و دهستان‌های آن نیز از این قرارند : (جم- کوری حیاتی - انارستان - تشان -ریز). همچنین مرکز این شهرستان یعنی شهر جم نیز از چندین روستای بزرگ شکل گرفته‌است (چاهه -ولایت - خواجه احمدی - قلعه کهنه-بهرباغ-علی آباد-صیدی - مالچه -...). از نظر وسعت بخش ریز از بخش جم بزرگتر است اما از لحاظ جمعیت و تراکم جمعیتی بخش جم در مرتبهٔ بالاتری قرار دارد. هم اكنون با توجه به سكونت خانواده هاي كاركنان بخشهاي مختلف صنعتي شاغل در عسلويه، جمعيت اين شهر به شكل چشم گيري در حال افزايش است. نقاط دیدنی :

کوه پردیس(پدری) - باغ‌های زیبای لیمو و زیتون - امامزاده بی‌بی‌ بانو -امامزاده هاشم(پیر بیراهه آبگرمک) - جنگل گلوبردکان - مناظر زیبای گود لح -- حمام قاجاریه

در آینده اطلاعات بیشتری می نویسم. از خانواده های ترکمنی که در این منطقه ساکن هستند تقاضا میشود با اطلاعات خوب  خودشون ما را یاری کنند.

با تشکر .

در حال حاضر ۱۴ خانواده ترکمن در این شهرستان زندگی می کنند. ۱۱ خانواده دیگر نیز در عسلویه و بیدخون و گاوبندی. البته این ۱۱ خانواده کسانی هستند که من می شناسم احتمالا تعداد بیشتر ازینهاست.