تسليت

تسلیت به خانواده جوان از دست رفته و مردم روستای چاپاقلی

در حالي که مطابق قوانين صيد وشکار جمهوري اسلامي ايران، نيروهاي "حراست درياها" براي حفاظت از گونه ‏هاي خاوياري ارزشمند تنها موظف هستند متخلفان را دستگير و تحويل نيروي انتظامي بدهند، يک جوان 18 ساله ‏ترکمن، به علت برخورد پروانه قايق موتوري حراست درياي بندرترکمن کشته شد.حسام الدين خديور، متولد 1368 و اهل روستاي "چاپاقلي" ،تنها براي رفع نياز خود وخانواده اش به ‏دريا رفته بود تا چند ماهي کپور و کفال صيد کند.‏که این حادثه ناگوار رخ می دهد.‏"چاپاق" در زبان ترکمن يعني "ماهي" و حسام الدين درحالي قرباني شد که تمام اجدا، گذشتگان و همچنين ‏همولايتي هايش ماهي گيراند و نام روستايش نيز از همينجا نشات گرفته است. حسام که به همراه 2 نفر از ‏دوستانش با يک قايق کوچک موتوري درساعت يک نيمه شب پنجشنبه به دريا رفته بود با برخورد قايق ‏موتوري عظيم الجثه ماموران حراست دريا مواجه شدند و قايقشان متلاشي شد. حسام ‏الدين و دوستانش که به شدت زخمي شده بودند به بيمارستان امام خميني بندر ترکمن برده شدند؛ اما درهمان دقايق ‏اوليه، حسام الدين زندگي را بدرود گفت.
براساس ماده 10 قانون شکار و صيد، مصوب 1346 ( اصلاحيه 1353 و 1375 ) کساني که مرتکب شکار ‏وصيد در فصول و ساعات ممنوعه و وسايل و طرق ممنوعه شوند به حبس تاديبي از 11 روز تا يک ماه و يا ‏جزاي نقدي محکوم مي شوند. ماده 11 همان قانون نيز شکار و صيد بدون پروانه را به حبس تاديبي از 11 روز تا ‏‏2 ماه و جزاي نقدي محکوم مي کند.

خبر یازان: ترکمن صحرا سایتی

نتیجه نبود کارخانجات صنعتی در منطقه باعث این حوادث میشوند. به امید ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه.( البته اشتغالی که جوانان منطقه مشغول بشوند نه اینکه سرویس بگذارند و از مناطق دیگر نیرو جذب کنند.)

الله رحمت ادسن.

/ 0 نظر / 16 بازدید