دکتر احمدرضا آبانی ( دانشمند ترکمنی که هیچگاه مطرح نشد )

دانشمندی که هیچ گاه مطرح نشد

 

دکتر احمدرضا آبانی  ( Ahmadreza Abani ) ، دانشمند فیزیک . برترین استاد فیزیک دانشگاه واشنگتن ، بنیان گذار فیزیک اتم و فیزیک کوانتوم در دانشگاه آمریکا . موسس فیزیک پلاسمای جهان . فردی که دنیا در شوک از دست دادنش ماند . متولد 21 مارچ  1946 در گنبد کاوس از خانواده فقیر ترکمن . مقیم آمریکا . وفات 21 مارچ 1984 ، به علت نامعلوم .

همسر وفادار دکتر حوریا محمدی . دکتر دارای یک فرزند دختر بنام شیدا و یک فرزند پسر بنام شهاب بوده . متاسفانه همسر جوان وی، دکتر محمدی و دو فرزند دکتر ، طی سقوط هواپیما در واشنگتن جان باختند . جای بسی تاسف و تاثر است که دنیا دکتر را خیلی زود از دست داد . دکتر در عمر کوتاه خود ، جامه جدیدی به فیزیک پوشاند ، به حدی که در حال حاضر در دانشگاه های آمریکا فیزیک اتم پلاسما به عنوان یک رشته دانشگاهی تدریس می شود . تحقیقاتی که دکتر انجام داد ، همچنان از طرف دولت آمریکا حمایت می شود و توسط برترین شاگردان دکتر ادامه دارد . تلاشهای بی دریغ دکتر در فیزیک اتم بی نظیر بوده ، به حدی که رئیس جمهور وقت آمریکا به وی لقب دانشمند فیزیک آمریکا را اعطا کرد .

متاسفانه چهره این دانشمند بزرگ جهان ، و اینکه چه خدمتی به جامعه بشری انجام داد ، و اینکه چگونه فیزیک جدید را متحول کرد ، و همچنین کشفیات و تحقیقات این دانشمند بزرگ ، به علت سیاست های غلط بعضی از کشورها ، برای همیشه نابود شد و برای همیشه از تاریخ فیزیک جهان بدون هیچ اثری پاک شد .

 

منبع : http://turkoman.wordpress.com/?s=abani

/ 0 نظر / 57 بازدید