عــبـدالله گل واقـعـا تــرکــمــن اسـت

 

82u93k0.jpg

خبرگزاري تركمنستان روز شنبه به نقل از "عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه در سفر عصر جمعه به منطقه تاريخي شهر كهنه اورگنج نوشت كه همه ما (ترك‌ها)، تركمن هستيم و به‌همين دليل در گذشته مسجد "ارطغرل قاضي" در شهر عشق‌آباد پايتخت تركمن‌ها احداث شد و نظير همين مسجد در اين منطقه تاريخي نيز احداث مي‌شود.
عبدالله گل گفت كه اشتراكات تاريخي، ديني و فرهنگي زيادي بين ملت‌هاي تركمن و ترك وجود دارد و بر اين اساس، بايد همكاري‌هاي فرهنگي و هنري دو كشور بيش از هر زمان ديگر گسترش يابد.

البته از دید اتنیکی جدا کردن ترک و ترکمن ممکن نیست چون ترکمنها یکی از ملتهای ترک زبان شناخته می شوند. اما وقتی به  عنوان دو کشور بدانها نگریسته می شود معمولا ترکمنستان با نام ملت ترکمن و ترکیه با نام ملت ترک شناخته می شود. اما از سویی دیگر با  نگاهی به تاریخ ترکیه می بینیم که پایه گذار این کشور ترکمنها بوده اند و در متون تاریخی ترکیه از عثمانیها به عنوان ترکمنهای عثمانی یاد می شود.

در حقیقت بنیانگذار امپراطوری عثمانی ، عثمان بی فرزند « ارطغرل» سلجوقی ( ترکمن سلجوقی) بوده است.

با این وصف امپراطوری عثمانی را ترکمنها بنا نهاده اند و سپس به مرور زمان ترک تباران دیگری چون قفقازیها و ازبکها و آذریها و تاتارها ... نیز بدانها پیوسته  بر قدرت و عظمت آن افزوده اند. از این روست که پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی در 1921 و تشکیل یک جمهوری نوین توسط آتاترک ابتدا نام ترکمنیه برای این کشور پیشنهاد شده و سپس برای این که تمام ترکها را شامل شود نام ترکیه به تصویب رسیده است.

امروز نیز تنه اصلی کشور ترکیه را ترکمنها تشکیل می دهند و از آنجا که ترکمنها نیز شاخه ای از ملل ترک هستند به تمام آنها واژه ترک اطلاق می شود. 

بنابر این  فرموده عبدا... گل مبنی بر این که همه ما ترکمن هستیم کاملا مطابق بر واقعیت است. جالب اینجا است که احمد حمدی گل،  پدر رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه ای که در آستانه انتخاب عبدا.. گل به عنوان رئیس جمهور ترکیه  با روزنامه حریت داشت به معرفی شجره خانوادگی خود پرداخت و نیاکان خویش را به ترکمنهای سلجوقی منسوب کرد.

با این وصف این سخن عبدا.. گل هرگز جنبه تعارف ندارد و وی واقعا یک ترکمن است.

 

منبع:صـحـرا

منبع خبر :  hojanepes.persianblog.ir

/ 1 نظر / 44 بازدید
ا.د.ن

سلام جالب بود[اوه] [خداحافظ]