پتروشیمی گلستان

۱۱:۱۴(سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۸)

شانا _ گروه پتروشیمی: پس از پیگیری‌های فراوان، کمیسیون اقتصادی دولت موافقت خود را با برداشت 277 میلیون یورو از حساب ذخیره ارزی برای ساخت این مجتمع اعلام کرد.

مهندس قاسمی به خبرنگار شانا گفت: برای کسب موافقت این کمیسیون تلاش‌های زیادی از سوی مسئولان استان و نمایندگان مجلس انجام و در نهایت در 24 آبان امسال این موضوع در کمیته فنی کمیسیون اقتصادی دولت مطرح و خوشبختانه در 21 آذر ماه در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد.

وی افزود: برای تامین منابع ریالی نیز اقداماتی چون صدور اوراق مشارکت به عاملیت بانک ملی انجام شده است که مراحل اداری و قانونی خود را طی کرده و به زودی خبر آن به مردم اعلام خواهد شد.

قاسمی طرح ساخت پتروشیمی گلستان را به دلیل دسترسی به منابع آبی و گازی، موقعیت مکانی مناسب از نظر تسطیح و دسترسی نزدیک به بازار آسیای میانه برای امر صادرات و همچنین ایجاد اشتغال در منطقه بسیار مهم دانست و یادآور شد: این طرح از جمله طرح‌ها و مصوبات دور اول سفرهای استانی هیئت دولت به استان گلستان در سال 1384 است.

تولید یک میلیون و 73 هزار تن اوره در پتروشیمی گلستان

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی گلستان میزان تولیدات این طرح را 677 هزار تن آمونیاک و یک میلیون و 73 هزار تن اوره در سال عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون کارهای مهندسی پایه واحدهای آمونیاک و اوره به پایان رسیده و کارهای مهندسی تفصیلی نیز بیش از 35 درصد در واحد آمونیاک و بیش از 21 درصد در واحد اوره پیشرفت داشته است.

قاسمی ادامه داد: در ماه گذشته با شرکت‌های تامین کننده فاینانس داخلی و خارجی برای واحدهای تولید آب و برق و بخار مذاکرات متعددی انجام شده و به نتایج مطلوبی هم رسیده‌ایم و علاوه‌بر این‌ها کلیه مجوزهای زیست محیطی طرح را نیز گرفته‌ایم.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه مردم و سهامداران در انتظار به ثمر رسیدن این پروژه بزرگ استانی هستند از مسئولان استدعا داریم همانگونه که تاکنون با حمایت‌های خود ما را یاری کرده‌اند همچنان چتر حمایتی خود را از ما دریغ نکنند تا بتوانیم هرچه سریعتر شاهد راه‌اندازی و تولید در عرصه‌ای دیگر از صنعت عظیم پتروشیمی باشیم.

به گزارش شانا، مراسم کلنگ‌زنی این طرح در 24 آذر 85 برگزار شد و بلافاصله در آذر ماه همان سال پذیره‌نویسی با حضور و استقبال گسترده بیش از 93 هزار نفر از مردم شریف استان و مشارکت 12درصدی شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز شد.

قرارداد EPCC این طرح در 23 آبان 86 با شرکت مهندسی ایرانی همپا بسته شد. اما به دلیل وجود برخی مشکلات مالی، متاسفانه قرارداد به طور رسمی موثر نشد و به منظور جلوگیری از توقف فعالیت‌های ساختمانی، ‌قرارداد زودهنگام در تاریخ 28 آذر 86 با شرکت مهندسی همپا بسته شد.

لیسانس واحد اوره طرح نیز در 20 بهمن 86 از شرکت استامی کربن هلند و لیسانس واحد آمونیاک در 18 اسفند 86 از شرکت کازاله سوئیس خریداری شد.

منبع خبر : www.nipna.ir

/ 0 نظر / 24 بازدید