نیم نگاهی به سفر میرحسین موسوی به گلستان ترکمن‌صحرا

نیم نگاهی به سفر میرحسین موسوی به گلستان ترکمن‌صحرا

مسئول ستاد موسوی در استان گلستان وجود ترکمن‌ها را در استان کم‌رنگ‌ جلوه داد. اول اردیبهشت میرحسین موسوی کاندیدای دهمین دوره ریاست جمهوری به گلستان آمد و 14 ساعت در استان حضور داشت، مسئول ستاد وی در استان با وجود ضیق وقت با برنامه ریزی دقیق می‌توانست به نحو احسن از این فرصت اندک استفاده‌ی بهینه بنماید. نخست، موسوی بعد از ورود به گرگان سر مزار شهدای گرگان حاضر شد سپس در دانشگاه علوم کشاورزی مرکز استان در جمع دانشجویان سخنرانی کرد.
آنگاه توراهی از مسیر علی‌آباد ـ آزادشهر با اهالی شهرهای همان مسیر دیدارهای مردمی داشت که وقت بسیاری در علی‌آباد و آزادشهر تلف گردید
. سپس ساعتی در مسجد قائمیه‌ی گنبد سخنرانی داشت جالب اینکه یک ساعت در گنبد توقف داشت آن هم سخنرانی بود و سپس آنگاه راهی گرگان شد تا دومین و آخرین سخنرانی‌اش را در مسجد گلشن گرگان برگزار نماید. تا این که با یک ساعت تاخیر 45 دقیقه‌ای در خدمت خبرنگاران جراید استانی و نمایندگی‌های روزنامه‌های سرتاسری حاضر شد و دیدار نهایی وی با امام جمعه‌ی گرگان بود. سپس پرواز طی 14 ساعت حضور در استان وقتی ولو اندک برای دیدار ترکمن‌ها و اهل سنت گلستان و ترکمن‌صحرا که حداقل نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند داده نشد.
رئیس ستاد موسوی در استان گلستان خیلی خوب می‌داند علما و نخبگان ترکمن‌ مشتاق دیدار موسوی بوده و برای ورود او لحظه شماری می‌کردند. با وجود پیشنهادهایی ارائه شده به مسئولین ستاد موسوی در استان برای دیدار از شهرهای ترکمن‌نشین به تناسب وقت ولو اندک توافق نگردید. نگارنده به عنوان یکی از فعالین ستاد خاتمی تقریباً در جریان حضور موسوی بودم متاسفانه به پیشنهادهای دلسوزانه فعالین ستادی ترکمن موسوی به جزء جواب رد آنان چیز دیگری نشنیدم.
استقبال نخبگان و علمای ترکمن در فرودگاه مورد پذیرش واقع نگردید. دیدار با علمای طراز اول ترکمن صحرا از جمله الحاج یارمحمد آخوند نظری علیرغم پافشاری دوستان عملی نشد. حتی در گنبدقابوس که مرکزیت ترکمن‌صحرا است حضور ترکمن‌ها در مدیریت استقبال بسیار کم‌رنگ بود و نماینده معرفی شده از سوی جمعی از فعالین ستادی ترکمن موسوی هیچ‌گونه کارآیی نداشت و علما و اندیشمندان ترکمن نیز با احساس بی‌حرمتی به آنان از حضور در محضر موسوی خودداری کردند اعتراف نمایم خواسته‌های ده/ 10 ماده‌ای ترکمن‌ها و اهل سنت نیز با سانسور رئیس ستاد موسوی در گنبد که یک غیر ترکمن می‌باشد مواجه گردید و مانع قرائت بخش‌های مهم آن شدند و در نهایت به صورت ناقصی به مردم و شخص موسوی ارائه گردید. مقاله‌ی فوق توسط صاحب نظران نوشته بود. جالب اینکه در مصاحبه‌ی مطبوعاتی ایشان در گرگان تنها خبرنگاران دو نشریه‌ی ترکمن‌ یعنی صحرا و همزیستی حضور فعال داشت.
مدیر مسئول همزیستی جز اولین و خبرنگار صحرا هفتمین نفر در لیست حک شده بود. هر کدام از خبرنگاران تنها حق یک سئوال را داشتند.
وقت دو ساعته با ارباب جراید با حضور دیر هنگام موسوی به 45 دقیقه تقلیل یافت. قبل از جلسه‌ی رسمی با مدیر مسئول همزیستی هماهنگی کردم که هر کدام یک سئوال در خصوص مشکلات ترکمن‌ها و اهل سنت بپرسیم، مشکلات عمومی و ملی را جراید محلی غیر ترکمن امثال (ستاره ی گلستان ـ سلیم و ...) خواهند پرسید و این بهترین فرصت برای ما بود. با توجه به اینکه علما و اندیشمندان ترکمن با وجود علاقمندی به ایشان فرصت دیدار میسر نگردید. افسوس و صد افسوس مدیر مسئول همزیستی پیشنهاد مرا نپذیرفت و در اولین فرصت در خصوص مشکلات مطبوعاتی محلی سئوال فرمودند! جالب اینکه بنده از ردیف هفتم لیست خبرنگاران حذف و به ردیف چهاردهم انتقال یافتم. علت را از مجری برنامه که از اصلاح طلبان گرگانی بود جویا شدم، جواب قانع‌کننده‌ای نداد. شایان ذکر است قبل از شروع مصاحبه که در اولین ردیف قرار داشتم، توسط یکی از عوامل رئیس ستاد موسوی در استان مورد بازخواست ویژه قرار گرفتم. علت را تا به امروز نمی‌دانم . لابد آنان یقین داشتند. خبرنگار صحرا در خصوص مشکلات قومیت‌ها و اهل سنت سئوالی جنجالی مطرح خواهد کرد. بعداً متوجه شدم به عمد مرا در انتهای لیست قرار داده‌اند که بحث آن در این مجال نمی‌گنجد بلاخره نفر یازدهم به جایگاه رفت وقت تمام و موسوی راهی شد. همانگونه که در شماره 298 صحرا درج گردید. با مشکلات فراوان، خودم را به حضور کاندیدای دهم ریاست جمهوری ‌رساندم. و ضمن سلام و احوال‌پرسی به زبان آذری در خصوص عدم اجرای اصل‌های 12-15-19 و مشکلات پیش‌روی حوزه‌های علمیه اهل سنت ترکمن‌صحرا را جویا شدم. تقریباً جواب گرفتم. البته جواب من انتخاباتی بود نه منطقی. سپس موسوی با همراهان به دیدار نماینده‌ی رهبری در استان و امام جمعه ی گرگان رفتند.
با توجه به این که مردم خونگرم ترکمن در انتخابات گوناگون مشارکت حداکثری دارند و رای اکثریت به قریب آنان به سوی کاندیدای اصلاح طلبان ریخته می‌شود. با کمال تاسف کوچک‌ترین توجه‌ای در حساس‌ترین شرایط انتخاباتی که به رای ما ترکمن‌ها احتیاج مبرم دارند اهمیتی به نخبگان، بزرگان قوم و علمای دینی آنان خصوصاً افراد انتخاباتی اصلاح طلب قائل نمی‌شوند! چه باید کرد؟ به فرض مثال اگر میر حسین موسوی رئیس جمهور بشود. سردمداران فعلی ستاد وی در استان که مانع حضور فعالین انتخاباتی ترکمن‌ها در تشکیلات استانی موسوی می‌شوند، پستهای کلیدی اجرایی را تصاحب خواهند کرد. آن موقع چه برخوردی با ما خواهند کرد؟ از هم اکنون موضع آنان مشخص است.
پس قبل از رأی گیری، فکری اساسی در این خصوص صورت گیرد. قبل از هر چیز وحدت بین فعالین انتخاباتی حرف اول را می‌زند و با علمای حوزه‌های دینی و NGOهای فرهنگی و بزرگان قوم هماهنگی و با این مسئله احساساتی برخورد نکنیم. کمی آگاهانه قدم برداریم تنها با دعوت به شام در فلان رستوران از طرف کاندیدا و یا فعالیت در حزب‌های اصلاح‌طلب و یا ... خواسته‌های قومی و مذهبی‌مان برآورده نمی‌شود بایستی متحد در چارچوب قانون خواسته‌هایمان را به صورت منطقی و مکتوب مطرح نماییم. محاسن انتخابات در این است که هر چهار سال یک بار به ما (مردم) رجوع می‌شود. پس چهار سال می‌گذرد و مشکلات کلان و محلی ما لاینحل باقی می‌ماند. هرگز فراموش نکنیم خواسته‌ی من ترکمن اهل سنت با گرگانی غیر ترکمن فرق اساسی دارد. در رأی گیری شرکت می‌کنیم وظیفه ی ماست ولی سیاهی لشکر هر کاندیدا نخواهیم شد ضمن بررسی سوابق کاندیدا و عملکرد آنان نسبت به ترکمن‌ها و اهل سنت آگاه باشیم. به کاندیدایی اهمیت بدهیم که حداقل مطالبات اولیه ما را قبول داشته باشد و به هویت قومی و مذهبی ما احترام بگذارد. در گام اول فعالین انتخاباتی ترکمن‌صحرا در مسئولیت‌های موقتی ستادهاا مشارکت جدی داشته باشند. البته ستاد کاندیدایی که خواسته‌های ما را به رسمیت بشناسد.

www.turkmenilim.org

آنه محمد بیات

http://www.turkmensnews.com

/ 0 نظر / 44 بازدید