افتتاح زیباترین شاهکار معماری دنیا به مناسبت 20 سال استقلال ملّی در ترکمنستان

 

افتتاح زیباترین شاهکار معماری دنیا به مناسبت 20 سال استقلال ملّی در ترکمنستان

بعداز کسب استقلال جمهوری مستقل ترکمنستان در سال 1991/م.، روند نوسازی و بازسازی کشور با توان هرچه بیشتر آغاز گردید. کشور ترکمنستان بعنوان یک کشور مستقل و عضو سازمان ملل متّحد، بویژه با اعلام بیطرفی آن، شایستگی داشت بر اساس ضروریات و مطلوبیّت در نوع و کیفیّت ساختمانها و مراکزی که از اعتبار بین المللی برخوردار بودند، معیارهای کیفی نوسازی مطابق با استانداردهای جهانی راه اندازی شود. در روند همین ایده خیلی از مراکزی که از نو بازسازی گردیدند از ابهّت قابل تحسینی برخوردار هستند. در بین آنها میتوان به ساختمانهای  آمفی تئاتر بزرگ شهر واقع در پایتخت، اوچ آیاق، بأش آیاق، سکّیز آیاق، کاخها، وزارتخانه ها، مساجد و یادبودها، موزه ملّی بزرگ شهر … و معماری اخیرکه  مربوط میشود به رادیو تلویزیون ملّی جمهوری ترکمنستان از جمله ساختمانهائی هستند که از نظر نوع و ساخت و ساز بناسازی طبق آخرین تجارب معماری جهان ساخته شده اند. معماری رادیو تلویزیون ملّی ترکمنستان که  نام جد بزرگ مان اوغوزخان را یدک میکشد، به لحاظ زیبائی، استحکام، امروزی و کیفیّت معماری آن در رده معدود ساختمانهائی است که اهمیّت جهانی کسب نموده اند. این بنا به عنوان شاهکار معماری جهان در کتاب رکودهای گینس به ثبت رسیده است.

 

این برج  مدرن در ماه گذشته میلادی با حضور رئیس جمهور ترکمنستان جناب آقای بردی محمّد قربانقلی اوغلی به مناسبت بیستمین سالگرد استقلال کشور بازگشائی شد.

 این مرکز بزرگ رادیو تلویزیون ملی ترکمنستان که در دامنه کوه “کؤپت داغ” در جنوب شهر عشق‏ آباد پایتخت کشور واقع شده است، توسط شرکت “پلی مکس” ترکیه احداث گردید. کل مخارج و هزینه هائی که در احداث این برج از جانب دولت ترکمنستان هزینه شده است، بالغ بر 100 میلیون یورو می باشد. این ساختمان منحصر به فرد و بی نظیر در منطقه آسیای مرکزی، به شکل یک ستاره بزرگ 8 ضلعی طرّاحی شده و دارای 31 طبقه می باشد. ارتفاع کلی برج اوغوز خان مرکز رادیو و تلویزیون ملی ترکمنستان 211 متر بوده و در طبقه بیست و نهم این ساختمان، رستورانی با گنجایش 290 نفر قرار دارد که آنجا مشرّف بر تمام شهر عشق آباد بوده و تا حومه شهر به خوبی قابل مشاهده است.
ستاره اوغوزخان در واقع چهارمین شگفتی دیدنی جمهوری مستقل ترکمنستان می باشد که در کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده است

نخستین بار در سال 2001 میلادی بزرگترین فرش ترکمنی دستباف جهان به مساحت 301 متر مربع به وزن 1200 کیلوگرم نیز در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. همچنین بلندترین میله آهنی ویژه پرچم ملّی به ارتفاع 133 متر در عشق‏ آباد از دیگر مواردی است که در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت گردیده است. این میله در سال 2008 میلادی در منطقه جنوب عشق‏ آباد در نزدیکی موزه ملی این کشور  نصب شده ‏و در آن پرچم ملّی ترکمنستان به اندازه 5/52 در 35 به وزن 420 کیلوگرم نیز به اهتزاز درآمده است.

همچنین در سال 2010 میلادی نیز مجموعه فواره‌های منحصر بفرد واقع در میدان ورودی فرودگاه بین‏ المللی پایتخت احداث گردیده که به آخرین تکنولوژیهای کامپیوتری تجهیزشده است، این مجموعه بنام “اوغوزخان و پسران ایشان” نامیده می‏شود و در کتاب رکوردهای گینس به عنوان مجموعه شگفت انگیز فواره‌ای، معماری، مجسمه سازی و چراغانی به ثبت رسیده ‏است.
در مرکز این مجموعه فواره‌ای، جدّ ملتمان مجسمه اوغوزخان (آتا-بابامئز) و در اطراف آن نیز مجسمه شش فرزند ایشان نصب گردیده است.

 

منبع خبر :http://hojanepes.wordpress.com/

 

/ 1 نظر / 56 بازدید
عاشرمحمد قولاق

سلام دایان جان عالی بود انشالله از نزدیک ببینیم به ما هم سر بزنید WWW.KORAND.IR ووبلاک من