انتخاب دکتر فرهاد اسلامی گمیش تپه بعنوان پژوهشگر برتر سال 1390

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران، در جشنواره علمی فرهنگستان علوم پزشکی در روز چهارم اسفندماه 1390، دکتر فرهاد اسلامی گمیش تپه پژوهشگر برتر در حوزه پزشکی و سلامت انتخاب و رتبه اول علوم بالینی را بدست آورد.
دکتر فرهاد اسلامی گمیش تپه، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه منوسینای نیویورک، محقق ارشد مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد بیمارستان شریعتی می باشد.
دکتر فرهاد اسلامی گمیش تپه، محقق مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به دلیل تحقیقاتش در زمینه تاثیر چای داغ در ابتلا به سرطان مری که نتایج آن طی مقاله ای در «مجله علمی پزشکان بریتانیا» ارائه شده برنده جایزه کمیته علوم و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی (کامستک) که شامل یک مدال با امضای رییس کامستک و سه هزار دلار پول نقد است به ایشان اعطا شد.

دکتر اسلامی، دانش آموخته پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 84 بود که پس از آن در شهر گنبد کاووس به طبابت پرداخت. زمانی که تیم مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به این شهر رفت، پس از مصاحبه با پزشکان، وی را انتخاب کرد تا وارد گروه تحقیقاتی مرکز شود. ایشان حدود چهار سال در مرکز تحقیقات گوارش و کبد فعالیت داشته است از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) با دریافت بورسیه دانشگاه کینگز لندن توانست در آنجا PhD اپیدمولوژی سرطان مری را دریافت و مقالات متعددی در این زمینه منتشر کند.
یکی از بهترین مقالات وی که در مجله بسیار معتبر علمی پزشکان بریتانیا چاپ شد، این موضوع که را احتمال ابتلا به سرطان مری با مصرف چای داغ بسیار بالاست ثابت می‌کرد چرا که یکی از عادات غلط غذای منطقه «ترکمن صحرا» این بود که آنها درجه حرارت چایی که مصرف می‌کردند، بیش از 70 درجه سانتی‌گراد بود. این تحقیق بر روی حدود 50 هزار نفر که در حال مصرف چای بودند، انجام شد.

منبع خبر :www.turkmenstudents.com 

/ 1 نظر / 6 بازدید