سیزده بدرا گدمایلینگ

 

 img460612267e789.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم
پس از حمد وثنا به خالق یکتا
قبل از اسلام ،مردم در روز بخصوصی از سال ،به خاطر این که اعتقاد داشتندآنروزشوم وبدیمن ونحس است خانه وکاشانه خود را رها کرده به خارج از شهر می رفتند تا از بلایای طبیعی در امان باشند.
پس از این که پیامبر اکرم(ص) دین مبین اسلام را برای هدایت بشراز طرف خداوند یکتا آوردنداعلام کردند که هیچ یک از روزهای خداوند نحس نیست وهیچ آیه وحدیثی نیز وجود ندارد که روزی را نحس دانسته باشد. بعضی ها می گویند پس چرا دولت این روز را روز طبیعت اعلام کرده است؟این یک مسئله ی عادی است که دولت روزهای بخصوصی را به خاطر بزرگداشت کسی یا چیزی ، یک یا چند روز را به عنوان روز بخصوصی اعلام کرده اند مثلا برای قدردانی از مادران روزمادر یا روز زن وبرای قدردانی از زحمات معلمین روز معلم وغیره پس روز طبیعت هم اعلام شده به خاطر حفظ طبیعت زیبای خودمان نه اینکه همه به یکباره در روز بخصوصی برویم وبجای حفظ طبیعت آنرا ویران نمائیم.

دوستان خوب من ، از جمله منکراتی که در این روز انجام می شود یکی این است که چند روز قبل از 13 در منطقه مشروبات الکلی ومواد مخدر جاسازی شده ودر این روزبه وفور استعمال می گردد .
دومین مسئله اینست که در این روز نوامیس ما مورد هجوم نگاه شیطانی بعضی از افراد قرار می گیرد چه بسا که عده ی کثیری در این روز فقط وفقط به خاطر چشم چرانی می روند،غافل از اینکه نوامیس خودشان نیز توسط دیگران مورد هجوم واقع می شود .
مورد بعدی که در این روز اتفاق می افتد اسراف است. بعضی ها چندین خانواده با هم می روند وبه خاطر چشم هم چشمی غذای زیادی درست می کنند ومی برند اضافه بر مصرف خودشان وباقیمانده آنرا می ریزند به خاطر اینکه خجالت می کشند باقیمانده آنرا خانه ببرند.
چهارمین مسئله اینست که در این روز ،بجای قدردانی از طبیعت موجب آلودگی محیط زیست می شوند به علت اینکه عده ی کثیری از مردم در این روز بیرون می روند خواسته یا نا خواسته علف های سبز وحتی مزارع مردم لگد مال می شود واز بین میرودواین گناه بزرگی است.
پنجمین مورد اینست که عده ای میگویند چون همه می روند، من هم می روم . (چون گفته اند گر خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو، دنیا پنج روز است باید خوش بگذرانیم) .ای برادر من ،ای خواهر من ،توکه می دونی دنیا پنج روز است ، دنیا محل گذر است چرا این کارها رو می کنی؟ مگر نه اینکه خداوند صراحتا در قرآن فرموده است ای گروه گناه کاران جدا شوید از نیکو کاران چرا به خاطر لذت اندک این روز واین دنیا می خواهی همرنگ جماعتی شوی که گناهکاراند؟ ومورد مجازات خداوند قرار گیری؟این عده در جواب می گویند: اگر قرار است همه به آتش جهنم بسوزند بگذار من هم بسوزم ، توکه این حرف رو میگی آیا تحمل سوختن در جهنم رو داری ؟ آیا می دونی چطور می سوزی؟ با سوختن پوست ، پوست دیگری می روید ودوبار می سوزد.آیا تحمل گرمای یک کبریت را داری که این حرف رو می زنی؟ چرا موجبات عذاب الهی رو برای خودتان ایجاد می کنید؟به جای اینکه شکر کنید قدر نعمت ها ی خداوند رو بدونید ، اینگونه به گناه آلوده می شوید؟ می دونی با چه کسی می خواهی مقابله کنی؟ آیا فکر می کنی طرف حساب شما یک فرد است. آگاه باشید وبدانید که خداوند تمام کارهای ما را می بیند وجزای همه آنها را خواهد داد.
در اینجا مسئله ای پیدا می شود شخصی می گوید من هیچ یک از مواردی را که گفتید انجام نمی دهم فقط به اتفاق خانواده ام می روم .خُوب با خانواده ات می روی آیا هیچ منکری رو مشاهده نمی کنی؟ قطعا کارهای ناشایستی رو خواهی دید واگر تذکر ندهی ضعف ایمان خود را نشون میدی .چون امر به معروف ونهی از منکر از فرایض چهل گانه است.
دوستان من اسلام با تفریح مخالف نیست ، اسلام با گردش مخالف نیست ، اسلام با گردش وتفریح نا سالم مخالف است.خُوب می خواهی بری تفریح به اتفاق خانواده به اتفاق قوم وخویش ودوستان در یک روز غیر از 13 برو.
وظیفه ی ما چیست؟ وظیفه ما اینست که ابتدا از خودمان شروع کنیم. اول خودمان نرویم دوم از برادر ،خواهرمان ،خانواده مان بخواهیم که نروند .حتی والدین از رفتن فرزندان ویا بردن آنان ممانعت نمایند.
وبجای رفتن یک تفریح سالمی در خانه انجام دهند.تا اینکه قدر شناس نعمت های خدا باشیم وبه عذاب الهی گرفتار نشویم. والسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته
"ختم کلام ترکمنان غیرتمندند وما نیز فرزندان آنان بیائیددست در دست هم دهیم وموجبات قهر الهی رو فراهم نکنیم، به امید روزی که حتی یک نفر در این روز بیرون از شهر نرود"
تر جمه ی سخنرانی استاد حاج جلال الدین آخوند بهلکه در مورد 13 بدر

منبع خبر :www.turkmenstudents.com

 

/ 0 نظر / 7 بازدید