پیگیری نامگذاری اسامی ترکمنی برای فرزندان مردم ترکمن صحرا

49.gif49.gif49.gif

بنا به درخواست جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی ترکمن صحرا به نمایندگان ترکمن مجلس مبنی بر امکان نامگذاری اسامی ترکمنی بر روی فرزندان خود، آقایان محمدقلی مارامایی نماینده محترم گنبدکاووس و بخش داشلی برون و دکتر محمدقلی ایری، نماینده محترم مردم بندرترکمن، کردکوی، بندرگز و گمیشان ، پیگیری هایی در این زمینه داشتند و مکاتباتی را با ریاست محترم سازمان ثبت و احوال کشور، آقای دکتر آیت اللهی در تاریخ 6 آذرماه 1386 انجام دادند. امید آن می رود که با موافقت مسئولین امکان نامگذاری اسامی ترکمنی برای فرزندان مردم ترکمن صحرا میسر گردد.
متون نامه ارسالی نمایندگان ترکمن با ریاست محترم سازمان ثبت و احوال کشور ، که یک رونوشت از آن به دفتر سایت ارسال گردید، بشرح ذیل می باشد:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر آیت اللهی
ریاست محترم سازمان ثبت و احوال کشور

با سلام و تحیات الهی
همانطور که استحضار دارید اقوام مختلف در کشور اسلامیمان، همچون گلهای یک سبد زینت این خاک پاک هستند و با توجه به آبیاری ریشه واحد آنها از سرچشمه آب حیات ایران اسلامی، پیوسته در مسیر تحقق "ایرانی آباد و آزاد" گام بر می دارند.
خوشبختانه در جهت تقویت وفاق ملی و رفع فتنه بیگانگان، امسال از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت ا.. خامنه ای به نام "سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی" نامگذاری و مزین گردیده و حرکت در این مسیر وظیفه و رسالتی عظیم و روشن برای مجموعه عوامل مدیریتی کشور و ملت عزیزمان است.
مستحضرند که ترکمن های ایران اسلامی در دو استان گلستان و خراسان شمالی ساکن هستند و این قوم کهن ایرانی در طول تاریخ این سرزمین نقش و سهم بسزایی در پاسداشت فرهنگ و تمدن کشورمان ایفا نموده است.
اساسا ترکمنهای ایران در میان ترکمن های جهان در حفظ اصالت فرهنگی خود، زبانزد عام و خاص هستند و حفظ این نوع "ذخایر فرهنگی و معنوی اقوام ایرانی" بر تمامی مسئولین امری واجب و ضروری تلقی می شود.
متاسفانه گاها از سوی موکلین و مردم عزیز منطقه شکوائیه هایی به اینجانبان واصل می شود مبنی بر اینکه کارمندان واحدهای صدور شناسنامه در استانهای فوق الذکر اعمال سلیقه می نمایند و از درج نام و نام خانوادگی ترکمن که نشاندهنده اصالت و ریشه آباء و اجدادی آنهاست خودداری می ورزند و بالاجبار اسامی دیگری را تحمیل می کنند.
نیک می دانند که افزایش تعداد این نوع شکوائیه ها و اعمال سلایق شخصی سبب می شود که اولا ترکمن های منطقه احساس کنند که به باورها، سنن و اصالت خانوادگی آنها توهین می شود و از تداوم این روند ناخشنودند، دوما عدم برخورد با این نوع مسائل و نبود مقررات حمایتی، بهانه ای در دست عوامل تفرقه قرار می دهد تا با کوچکترین بهانه، بانگ ایجاد محدودیت برای اقوام سر دهند.
از آنجائیکه اینجانبان از نیات پاک و خیرخواهانه مسئولین محترم سازمان ثبت و احوال کشور و بالاخص شخص حضرتعالی اطلاع و ایمان واثق داریم، به جهت ضرورت حل و فصل ریشه های این معضل، پیشنهاد و تقاضا می شود:
1- در اسرع وقت کمیته ای مشترک با حضور روسای ادارات کل استانهای گلستان و خراسان شمالی و انجمن های فرهنگی اجتماعی ترکمن منطقه که نماینده یا نمایندگان آنها از سوی اینجانبان تعیین و معرفی خواهند گردید تشکیل شود.
2-هدف کمیته مشترک، انتشار "اطلس نام های ترکمنی" در کشور باشد که پس از تایید جنابعالی مورد عمل و بهره برداری قرار می گیرد.
3-ادارات کل ثبت و احوال استانهای گلستان و خراسان شمالی، فهرست اسامی کلیه نام های ترکمنی را از فایل ها و بانک اطلاعات رایانه ای موجود استخراج و ارائه نمایند و باقیمانده اسامی نیز از سوی انجمن های فرهنگی اجتماعی منطقه استخراج و ارائه خواهند گردید.
4- کتاب اطلس نام های ترکمنی تهیه، منتشر و در اختیار مردم مناطق یاد شده قرار گیرد.
امید است دستورات مساعد و اکید جنابعالی در جهت حل و فصل مشکلات موجود مردم منطقه در حوزه ثبت احوال و قانونمندسازی و تامین حقوق اقوام ایران اسلامی مفید و موثر واقع شود.

و من ا... التوفیق
محمد قلی حاجی ایری
نماینده مردم شریف بندرترکمن، کردکوی، بندرگز و گمیشان

محمدقلی مارامایی
نماینده مردم شریف گنبدکاووس و بخش داشلی برون

بقل از سایت :www.turkmenstudents.com

/ 0 نظر / 28 بازدید