حفاری اکتشافی نفت و گاز در استان گلستان برای نخستین بار

شانا _ گروه نفت: سیدمحمود محدث گفت: با پایان عملیات اکتشافی و حفاری روی طاقدیس عطار در منطقه شمال شرق کشور، حفاری روی طاقدیس کرند در استان گلستان آغاز می‌شود.

 

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا در باره آخرین نتایج اکتشافی روی طاقدیس کرند در استان گلستان گفت: سال گذشته تفسیر داده ها و پردازش اطلاعات روی این طاقدیس انجام شده است.

وی با بیان این که هم اکنون دکل حفاری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران روی طاقدیس عطار در منطقه رسوبی کپه داغ (شمال شرقی ایران) مشغول حفاری است، گفت: تا کنون بیش از دو هزار و 250 متر حفاری در این طاقدیس انجام شده و هنوز به لایه های مخزنی نفت و گاز نرسیده است.

به گفته محدث، طاقدیس عطار به بیش از 3 هزار و 600 متر حفاری نیاز دارد تا به لایه های مخزنی برسد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران یادآوری کرد: همزمان با حفاری اکتشافی در منطقه رسوبی کپه داغ، لرزه نگاری های دوبعدی را در این منطقه در دستور کار قرار داده ایم که تا کنون با 25 درصد پیشرفت فیزیکی روبه رو بوده است و امسال کل پروژه به پایان می رسد.

اهداف اکتشافی خوب در منطقه کپه داغ

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: بر اساس بررسی ها در منطقه رسوبی کپه داغ، احتمال دارد اهداف اکتشافی خوبی در این منطقه یافت شود.

محمود محدث تصریح کرد: هم اکنون محل حفاری چاه روی طاقدیس کرند در منطقه گلستان به همراه جاده های دسترسی به آن ایجاد شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در باره فعالیت های اکتشافی در مناطق حاشیه دریای خزر توضیح داد: در استان گلستان و در شرق دریای خزر، کارهای اکتشافی زیادی شده، اما به دلیل مشکلاتی که در آن منطقه وجود داشت، اهداف اکتشافی به خوبی تبیین نشد؛ از این رو در سال 89 فناوری جدید EMAP به کار گرفته شد که نتایج آن به شناسایی طاقدیسی به نام کرند انجامید؛ امسال و پس از پایان حفاری چاه عطار، حفاری چاه کرند آغاز می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون یک پروژه شبیه به طاقدیس کرند در منطقه جنوب کشور در دست انجام است که اطلاعات لرزه نگاری آن به دلیل پیچیدگی های زمین شناسی پاسخگو نیست و مجبوریم با استفاده از روش EMAP به بررسی اهداف اکتشافی جدید بپردازیم.

/ 0 نظر / 20 بازدید