افزایش جمعیت گلستان، زاد و ولد ترکمن ها یا مهاجرت ؟

 

دیر زمانی است که استان گلستان این سرزمین سر سبز و خوش آب و هوا و دارای منابع طبیعی و زمین ها ی حاصل خیز مورد توجه ساکنان استان های کویری قرار گرفته و آن ها را از وجود این همه منابع خدادادی به حیرت وا داشته است.

این مخصوصا در مورد سیستانی های استان سیستان و بلوچستان  که از شهرستان زابل و اطراف آن به علت خشک سالی و فراهم نبودن زمینه های اشتغال در محل زندگی خودشان به استان گلستان می آیند ، صدق می کند.آن ها در ابتدا به عنوان دهقانی برای سرمایه داران و زمین داران گلستان کار کرده  و سر مزارع آن ها سکنی گزیده اند تا اینکه با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با خلع ید و تبدیل این مزارع بزرگ به قطعات کوچکتر ( بالکانیزه شدن آن ها ) و تقسیم آن بین همان دهقانان و نگهبانان مزارع ، آنان از حالت رعیت خارج و تبدیل به زمین داران کوچک و بزرگ شده و با پس انداز و اضافه کردن به زمین های خود صاحب املاک فراوانی در استان شده اند و با توجه به موقعیت پیش آمده ، اقوام خود را از زابل به گلستان آوردنده و با ثبت همان ساختمان ها و انبار های سر مزارع و سازمان  و روستا موقعیت خود را تثبیت نموده اند که هم اکنون نیز بعضی از آن روستا ها با نام مالک قبلی زمین شناخته می شود.حال پس از گذشت چندین سال از انقلاب اسلامی ، زاد و ولد و ایجاد خانوار های جدید توسط مهاجران به استان گلستان ،  در شهرهای و روستا های استان به خصوص در مناطق ترکمن نشین یکی از عوامل  مهم افزایش جمعیت بوده است و معضلاتی را در پی داشته است که از جمله می توان به اشتغال آن ها در مراکز صنعتی و ادارات استان که باعث بیکاری عده ی زیادی از جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان بومی استان شده است.

 در برنامه تلوزیونی دریچه که در مورخه 28 /4 / 87 از صدا و سیمای مرکز گلستان با موضوع «طرح تنظیم خانواده» پخش شد آیا کارشناسان و مجری برنامه نمی دانستند که علت افزایش جمعیت استان مهاجرت بی رویه به استان است؟! و بدون اشاره به آن از عدم رعایت طرح ملی تنظیم خانواده توسط ترکمن ها صحبت می شد.

این در حالی است که جوانان ترکمن  با این همه کمبود و گرانی و تورم و نداشتن مسکن و درآمد کافی ،  علاقه ای به داشتن فرزند زیاد ندارند.

به نظر من خانم شهرکی مجری برنامه  می بایست موضوع زاد و ولد و عدم رعایت طرح ملی تنظیم خانواده را در بین سیستانی ها ی استان نیز مطرح می کردند ، به جای طرح سوال از  آخوند حنفی که  چرا زاد و ولد در بین ترکمن ها زیاد است و آن ها جمعیت شان افزایش می یابد!آخوند حنفی که کارشناس آمار یا ادراه ی بهداشت نیست که جواب این سئوال را بدهند . اگر علت شرعی یا فرهنگی مسئله ای  را بپرسید بحث آن جداست.

 آیا بهتر نیست مسئولان برنامه دریچه یک نشست و میزگرد با حضور مسئولان و صاحب نظران استانی برگزار نمایند تا به بررسی علت مهاجرت به استان و معضلات و راه حل های آن بپردازند و  به علت اصلی افزایش جمعیت در استان پی ببرند و راهکاری برای آن پیدا کنند.

حامد دلیجه

اولکامیز

منبع خبر : www.turkmenilim.org

 

 

/ 1 نظر / 207 بازدید
کاظم محمدی

جوابه کانون سیدالساجدین به این مطالب در http://seyedolsajedin.blogfa.com/