روستای قارناوه علیا

حدود 60 کیلومتری شرق شهرستان کلاله(آی درویش) و در مسیر جاده مراوه تپه روستایی بسیار زیبا منظر بنام قارناوه علیا وجود دارد .اهالی این روستا را ترکمن های گوگلان تشکیل می دهند و فوق العاده مردمان مهمان نوازی هستند.بزرگان و یا حتی کودکان روستا وقتی با یک تازه وارد روبرو می شوند با نهایت اخلاص احوالپرسی می کنند و اگر بدون صرف چایی یا ناهار خانه اشان را ترک کنید یعنی به آنها بی احترامی کرده اید. آب و هوای این روستا بسیار باطراوت و دلچسب است و حاکی از لطافت کوه دارد.کار عمده مردم کشاورزی است و دامداری و صنایع دستی هم جزو مشاغل بعدی اهالی روستاست.

وقتی برای یک ساعت هم در این روستا حضور داشته باشید احساس خواهید کرد که در میان ترکمن های با محبت و با صفای 100 سال پیش هستید و راستی و صداقت علیرغم دست اندازی جامعه صنعتی و دغل بازی های تبعی آن و زندگی های تصنعی شهرنشینی ،تاثیری در این مردم نداشته است.
از جمله مظاهر عینی علمای واقعی دینی را می توان در قارناوه علیا جست . امام جماعت این روستا شخصیتی محترم و دانشمند بنام عبدالمطلب آخوند پهلوان زاده می باشد و بنیانگزار حوزه علمیه روستا نیز استادی روحانی و پیشکسوت بنام حالت بردی آخونددردی زاده است ، این عالم روحانی بقدری فصیح و شیوا سخن می گوید که شنونده را بالاختیار به رعایت مکارم اخلاقی و اسلامی وا می دارد و تاثیر گفتارش فوق العاده نافذ است.حوزه علمیه روستا در فضایی زیبا و مفرح قرار دارد و بانوان ترکمن هم در طبقه دوم مسجد جامع نماز می گزارند.دوستی و صمیمیت و صداقت را می توان از وجوه ممیزه بزرگان این روستا دانست. متاسفانه ترکمن های شهرنشین ما( شهری های گمیشان،بندرترکمن،آق قلا،گنبد و کلاله) تصور می کنند که جهانگردی فقط در سفر به خارج از کشور خلاصه می شود در حالیکه هم از حیث طبیعت و هم از جنبه شناخت فرهنگ های محلی، مناطق بسیار بکر و زیبایی در شرق ترکمن صحرا مانند گلیداغ و جرگلان وجود دارند که در هیچ جای جهان نظیر آنرا نخواهید یافت.اگر دوست دارید با حداقل هزینه و برای آشنایی با فرهنگ دیرین خود مسافرت و سیاحت نمایید حتما از جاده کلاله به سمت شرق ترکمن صحرا بروید و در اینکه به شما خوش خواهد گذشت تردیدی نکنید.

منبع خبر:www.turkmenstudents.com

/ 1 نظر / 21 بازدید
دامجا

27 اردیبهشت بییک مخدومقلی دوغولان گونی نی وتورکمن آتالار گونی غوتلئ بولسون.